FPG66Y0124J--
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FPG66Y0124J--
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Axial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.12UF 5% 3KVDC AXIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Film Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 1400
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Threaded, Female
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Package / Case :
Axial, Can - Screw Terminals
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
20 Weeks
Pbfree Code :
No
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
FPG
Published :
Mounting Type :
Chassis Mount
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Size / Dimension :
1.575Dia 40.00mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Rated (DC) Voltage (URdc) :
3000V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
0.12μF