FPG66W0474J--
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FPG66W0474J--
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Axial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.47UF 5% 1.75KVDC AXL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Film Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Chassis Mount
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Mount :
Chassis Mount
Published :
Size / Dimension :
1.575Dia 40.00mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Packaging :
Bulk
HTS Code :
Operating Temperature :
-40°C~85°C
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Termination :
Threaded, Female
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1750V
Voltage - Rated DC :
1750V 1.75kV
Dielectric :
PP
Package / Case :
Axial, Can - Screw Terminals
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
0.47µF
Pbfree Code :
No
Factory Lead Time :
20 Weeks
Series :
FPG
Voltage - Rated AC :
800V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
2.461 62.50mm