FP2-V100-R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FP2-V100-R
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 100NH 37A 0.28MOHM SMD
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Fixed Inductors
RoHS Status :
RoHS Compliant
Test Frequency :
1MHz
Depth :
6.7mm
Mounting Type :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.283Lx0.264W 7.20mmx6.70mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-40°C
DC Resistance (DCR) :
0.28mOhm
Inductance :
100nH
Material - Core :
Ferrite
Max DC Current :
37A
Height Seated (Max) :
0.197 5.00mm
Current Rating :
37A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
5mm
Composition :
Wirewound
Factory Lead Time :
24 Weeks
DC Current :
37A
Shielding :
Unshielded
Series :
FLAT-PAC
Number of Pins :
2
Current - Saturation :
40A
Weight :
1.360777g
Length :
7.1882mm
Type :
Wirewound
Military Standard :
Not
Inductance Frequency - Test :
1MHz
Package / Case :
Nonstandard
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Mount :
Surface Mount
Current Rating (Amps) :
37A
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
±15%
Termination :
SMD/SMT
Published :
Width :
6.7056mm
Lead Free :
Lead Free
Radiation Hardening :
No
Datasheets
FP2-V100-R
Eaton-Electronics Division FP2-V100-R
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD