FP2-D082-R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FP2-D082-R
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 82NH 37A 0.26 MOHM SMD
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Fixed Inductors
Termination :
SMD/SMT
Radiation Hardening :
No
Inductance :
82nH
Tolerance :
±15%
Shielding :
Unshielded
Factory Lead Time :
14 Weeks
Material - Core :
Ferrite
Size / Dimension :
0.283Lx0.264W 7.20mmx6.70mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max DC Current :
26A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.118 3.00mm
Number of Pins :
4
Test Frequency :
1MHz
Lead Free :
Lead Free
DC Resistance (DCR) :
0.26mOhm
Current Rating :
37A
Composition :
Wirewound
Weight :
453.59237mg
Current Rating (Amps) :
37A
Published :
Current - Saturation :
26A
Length :
7.1882mm
Width :
6.7mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Height :
3mm
Depth :
6.7mm
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
Nonstandard
Mounting Type :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Inductance Frequency - Test :
1MHz
Series :
FLAT-PAC
Type :
Wirewound
Datasheets
FP2-D082-R
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD