FN9226-3-06
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FN9226-3-06
Manufacturer
Schaffner EMC, Inc.
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC
Stock
53
In Stock :
53
Manufacturer :
Schaffner EMC, Inc.
Product Category :
Power Entry Modules (PEM)
Gender :
Male
ECCN Code :
EAR99
Total Number of Contacts :
3
Depth :
46.05mm
Number of Positions :
3
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pbfree Code :
yes
Published :
2000
Termination :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - UL :
250VAC
Option :
GENERAL PURPOSE
Max Operating Temperature :
85°C
Current Rating :
3A
Voltage - Rated DC :
250V
Coupling Type :
Snap
REACH SVHC :
No SVHC
DIN Conformance :
No
IEC Conformance :
yes
Inductance :
1.24 mH
Number of Ports :
1
Min Operating Temperature :
-25°C
Current :
3A
Capacitance :
47nF
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Orientation :
RIGHT ANGLE
Accomodates a Fuse :
No
Connector Type :
Receptacle, Male Blades
Package / Case :
Module
Length :
48mm
MIL Conformance :
Voltage - Rated AC :
250V
Ingress Protection :
IP40
Connector Style :
IEC 320-C14
Approval Agency :
CSA, ENEC, SEMKO, UL
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mounting Type :
Panel Mount, Flange, Right Angle
Mount :
Flanges, Panel, Screw
Height :
32.5mm
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 34.40mm x 22.60mm
Filter Type :
Filtered (EMI, RFI) - Commercial
Max Current Rating :
3A
Frequency :
400Hz
Packaging :
Tray
Width :
48mm