FN9222-10-07
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FN9222-10-07
Manufacturer
Schaffner EMC, Inc.
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
PWR ENT RCPT IEC320-C14 PNL WIRE
Stock
429
In Stock :
429
Manufacturer :
Schaffner EMC, Inc.
Product Category :
Power Entry Modules (PEM)
Accomodates a Fuse :
No
ECCN Code :
EAR99
Connector Style :
IEC 320-C14
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - UL :
250VAC
Voltage - Rated AC :
250V
Mount :
Flanges, Panel, Snap in
Min Operating Temperature :
-25°C
Flammability Rating :
UL94 V-2
Approval Agency :
CQC, CSA, ENEC, UL
Mounting Type :
Panel Mount, Flange
Material Flammability Rating :
UL94 V-2
Number of Ports :
1
Length :
48mm
IEC Conformance :
yes
Connector Type :
Receptacle, Male Blades
Max Current Rating :
10A
Current Rating :
10A
Option :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
10 Weeks
Width :
22.5mm
Voltage - Rated :
250V
Pbfree Code :
yes
Inductance :
225 μH
Frequency :
400Hz
Orientation :
Straight
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Height :
48mm
Number of Positions :
3
Series :
FN 9222
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 28.50mm x 21.50mm
Gender :
Male
Published :
2008
Termination :
Wire Leads
Ingress Protection :
IP40
Max Operating Temperature :
85°C
Filter Type :
Filtered (EMI, RFI) - Commercial
Feature :
Front or Rear Side Mount
Depth :
43.9mm
Current :
10A