FL396B1V010
Mfr.Part #
FL396B1V010
Manufacturer
On-Shore Technology, Inc.
Description
CONN HEADER VERT 10POS 3.96MM
Manufacturer :
On-Shore Technology, Inc.
Product Category :
Headers, Male Pins
Terminal Pitch :
3.9624mm
Pitch - Mating :
0.156 3.96mm
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Insulation Height :
0.425 10.80mm
Reference Standard :
UL
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Style :
Board to Cable/Wire
Contact Type :
Male Pin
Contact Material :
Brass
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
10
Mount :
Through Hole
Number of Positions Loaded :
All
Current Rating (Amps) :
7A
Number of Rows :
1
Number of Conductors :
ONE
Factory Lead Time :
8 Weeks
Connector Type :
Header
Contact Resistance :
3mOhm
Packaging :
Bulk
Insulation Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Fastening Type :
Friction Lock
Number Of PCB Rows :
1
Termination :
Solder
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Shrouding :
Shrouded - 1 Wall
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
600V
Contact Finish - Mating :
Tin
Insulation Color :
Natural
Contact Shape :
Square
Dielectric Withstanding Voltage :
2200VAC V
Overall Contact Length :
0.701 17.80mm
Body Breadth :
0.3 inch
Body Depth :
0.425 inch
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Length - Post :
0.125 3.18mm
Contact Length - Mating :
0.450 11.43mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Datasheets
FL396B1V010
1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polyamide (PA66), Nylon 6/6 10-Position Board to Cable/Wire 0.425 10.80mm Height
FL396B1V010 Overview
FL396B1V010 Features
FL396B1V010 Applications
There are a lot of On Shore Technology Inc.
FL396B1V010 Rectangular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN EDGE DUAL FMALE 98POS 0.100