FKP3D031004D00KSSD
Mfr.Part #
FKP3D031004D00KSSD
Description
CAP FILM 0.1UF 10% 100VDC RAD
Film Capacitors
Terminal Pitch :
15mm
Voltage - Rated DC :
100V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE(V) : 63
Rated (AC) Voltage (URac) :
63V
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Lead Diameter :
800 µm
Number of Terminations :
2
Dielectric :
PP
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Voltage - Rated AC :
63V
Tolerance :
±10%
Depth :
7mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Package / Case :
Radial
Size Code :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Length :
18mm
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Lead Pitch :
10mm
Terminal Shape :
Wire
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Capacitance :
0.1μF
Termination :
PC Pins
Size / Dimension :
0.709Lx0.276W 18.00mmx7.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
WIMA FKP3D031004D00KSSD
FILM CAPACITOR Radial Film Capacitor 0.709Lx0.276W 18.00mmx7.00mm ±10% 0.1muF 63V