FKP3D001002B00MSSD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FKP3D001002B00MSSD
Manufacturer
WIMA
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
FKP 3 100 pF 100 VDC 3x8.5x10 PC
Stock
375
In Stock :
375
Manufacturer :
WIMA
Product Category :
Film Capacitors
Termination :
PC Pins
Product :
AC and Pulse Film Capacitors
Features :
Maximum Operating Temperature :
+ 100 C
Voltage Rating - AC :
63V
Packaging :
Bulk
Lead Diameter :
0.5 mm
Size Code :
3912
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
HTS Code :
Tolerance :
±20%
Length :
10 mm
Product Status :
Active
Reach Compliance Code :
Compliant
Surface Mount :
No
ECCN Code :
EAR99
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Pbfree Code :
yes
Series :
FKP 3
Negative Tolerance :
20%
Number of Pins :
2 Pin
Terminal Pitch :
7.5 mm
Brand :
Height :
8.5 mm
Temperature Coefficient :
-200ppm/Cel ppm/°C
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE(V) : 63
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm)
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Termination Style :
Radial
Voltage Rating - DC :
100V
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Height - Seated (Max) :
0.335" (8.50mm)
Capacitance :
100 pF
Type :
Film and Foil Capacitors
Package :
Bulk
Width :
3 mm
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Subcategory :
Capacitors
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Dielectric :
Polypropylene (PP)
Product Category :
Film Capacitors
Lead Style :
Straight
Rated (AC) Voltage (URac) :
63 V
Package / Case :
RoHS :
Non-Compliant
Positive Tolerance :
20%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100 V