FKP0C012200C00JSSD
Mfr.Part #
FKP0C012200C00JSSD
Description
FKP 02 2200 pF 63 VDC 5% Standar
Film Capacitors
Features :
Capacitance :
2200 pF
Lead Spacing :
0.098" (2.50mm)
Package :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Product Status :
Active
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.181" L x 0.118" W (4.60mm x 3.00mm)
Ratings :
Height - Seated (Max) :
0.295" (7.50mm)
Series :
FKP 02
Voltage Rating - DC :
63V
Voltage Rating - AC :
40V
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
FKP0C012200C00JSSD
FKP 02 2200 pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins Polypropylene (PP)
FKP0C012200C00JSSD Overview
Its lead spacing is 0.098" (2.50mm).Temperatures of -55°C ~ 100°C allow the device to operate.