FI-TWA31PN-VFE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FI-TWA31PN-VFE
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN HEADER SMD 31POS 1.25MM
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Shape :
Square
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Feature :
Pick and Place, Solder Retention
Insulation Material :
Polyamide (PA9T), Nylon 9T, Glass Filled
Mounting Type :
Surface Mount
Insulation Color :
Black
Operating Temperature :
-40°C~80°C
Voltage - Rated :
200V
Row Spacing - Mating :
0.055 (1.40mm)
Connector Type :
Receptacle
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pitch - Mating :
0.049 1.25mm
Current Rating (Amps) :
1A per Contact
Number of Positions Loaded :
All
Contact Type :
Male Pin
Style :
Board to Cable/Wire
Fastening Type :
Friction Lock
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insulation Height :
0.185 4.70mm
Number of Rows :
2
Termination :
Solder
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Length - Mating :
0.083 2.10mm
Number of Positions :
31
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Series :
FI
Packaging :
Tray
Datasheets
FI-TWA31PN-VFE
FI Series 2-Row Receptacle Solder Copper Alloy Tray Surface Mount Gold Polyamide (PA9T), Nylon 9T, Glass Filled 31-Position Board to Cable/Wire 0.185 4.70mm Height