FI-SE30P-HFE
Mfr.Part #
FI-SE30P-HFE
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN HEADER SMD R/A 30POS 1.25MM
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Headers, Male Pins
Insulation Color :
Beige
Contact Finish - Post :
Tin or Tin-Alloy
Packaging :
Strip
Contact Plating :
Gold
Published :
Number of Positions :
30
Number of Rows :
1
Feature :
Shielded, Solder Retention
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Fastening Type :
Friction Lock
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Insulation Height :
0.083 2.10mm
Operating Temperature :
-40°C~80°C
Style :
Board to Cable/Wire
Voltage - Rated :
200V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pitch :
1.2446mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Housing Material :
Polymer
Contact Location :
Side
Contact Shape :
Square
Current Rating :
1A
Gender :
FEMALE
Current Rating (Amps) :
1A per Contact
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Solder
Color :
Beige
Series :
FI
Connector Type :
Receptacle
Pitch - Mating :
0.049 1.25mm
Contact Type :
Male Pin
Number of Positions Loaded :
All
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
FI-SE30P-HFE
FI Series 1-Row Receptacle Solder Copper Alloy Strip Surface Mount, Right Angle Gold Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled 30-Position Board to Cable/Wire 0.083 2.10mm Height