FI-E14S-R1500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FI-E14S-R1500
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN RCPT 14P 0.039 GOLD SMD R/A
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Current Rating (Amps) :
1A per Contact
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
FI-E
Style :
Board to Cable/Wire
Pitch :
990.6μm
Fastening Type :
Latch Holder
Housing Color :
Black
Length :
21.4mm
Housing Material :
Plastic
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
RoHS Status :
RoHS Compliant
Feature :
Ground Plate, Solder Retention
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
Solder
Insulation Height :
0.126 3.20mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Positions Loaded :
All
Contact Finish - Post :
Tin
Pitch - Mating :
0.039 1.00mm
Lead Free :
Lead Free
Height :
3.2mm
Width :
3.45mm
Mount :
Surface Mount
Connector Type :
Receptacle
Published :
Number of Positions :
14
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Voltage - Rated :
200V
Operating Temperature :
-40°C~80°C
Contact Type :
Non-Gendered
Number of Rows :
1
Contact Plating :
Gold
Insulation Material :
Plastic
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
FI-E14S-R1500
1 Rows Receptacle Solder Copper Alloy Surface Mount, Right Angle Tape & Reel (TR) Gold Plastic 14 Positions Non-Gendered