FFC3A20-20-T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FFC3A20-20-T
Manufacturer
GCT
Description
20W, 1MM FFC CON, VERT, H5.5MM,
Manufacturer :
GCT
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Number of Positions :
20
Actuator Color :
Brown
Pitch :
0.039" (1.00mm)
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Insulation Resistance :
500 MOhms
Brand :
Current Rating :
1 A
Flat Flex Type :
FFC, FPC
Product :
Connectors
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Contact Finish Thickness :
Product Type :
FFC and FPC Connectors
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Height Above Board :
0.217" (5.50mm)
Termination :
Solder
Termination Style :
SMD/SMT
Flammability Rating :
UL 94 V-0
Global Connector Technology (GCT)
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Housing Color :
Natural
Contact Finish :
Tin
RoHS :
Details
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage Rating :
125V
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Mounting Angle :
Straight
Actuator Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Contact Location :
Bottom Contact
Cable End Type :
Straight
Contact Material :
Phosphor Bronze
Contact Plating :
Tin
Connector/Contact Type :
Contacts, Vertical - 1 Sided
Current Rating (Amps) :
1A
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Mating Cycles :
20
Accessory Type :
Slide Actuator
Series :
FFC3A20
Locking Feature :
Slide Lock
Packaging :
Cut Tape
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Status :
Active
Subcategory :
FFC and FPC Connectors
Features :
Zero Insertion Force (ZIF)
Mounting Style :
SMD/SMT
Product Category :
Datasheets
FFC3A20-20-T
GCT FFC3A20-20-T
FFC3A20 Series FFC, FPC Contacts, Vertical - 1 Sided Cut Tape 0.039" (1.00mm) Solder 20 Positions Surface Mount Tin -40°C ~ 85°C 1A