FFC3A20-19-G
Mfr.Part #
FFC3A20-19-G
Description
19W, 1MM FFC CON, VERT, H5.5MM,
Voltage Rating :
125V
Insulation Resistance :
500 MOhms
Brand :
Flammability Rating :
UL 94 V-0
Actuator Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Accessory Type :
Slide Actuator
Features :
Zero Insertion Force (ZIF)
Mounting Angle :
Straight
Current Rating (Amps) :
1A
Pitch :
0.039" (1.00mm)
Contact Plating :
Gold
Series :
FFC3A20
Current Rating :
1 A
Actuator Color :
Brown
Contact Finish :
Gold
Cable End Type :
Straight
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Number of Positions :
19
Mounting Type :
Surface Mount
Contact Finish Thickness :
Flash
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Height Above Board :
0.217" (5.50mm)
Contact Location :
Bottom Contact
Connector/Contact Type :
Contacts, Vertical - 1 Sided
Locking Feature :
Slide Lock
Datasheets
FFC3A20-19-G
GCT FFC3A20-19-G
FFC3A20 Series FFC, FPC Contacts, Vertical - 1 Sided Reel 0.039" (1.00mm) Solder 19 Positions Surface Mount Gold -40°C ~ 85°C 1A