FFC2B35-55-G
Mfr.Part #
FFC2B35-55-G
Description
55W,0.5MM FFC CON,R/A,BOTTOM CON
Housing Color :
Natural
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Finish :
Gold
Accessory Type :
Front Flip Actuator
Contact Finish Thickness :
Flash
Cable End Type :
Straight, Tapered
Actuator Color :
Black
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Contact Plating :
Gold
Voltage Rating :
50V
Mating Cycles :
30
Number of Positions :
55
Height Above Board :
0.079" (2.00mm)
Locking Feature :
Flip Lock
Current Rating (Amps) :
0.4A
Actuator Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Insulation Resistance :
50 mOhms
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Pitch :
0.020" (0.50mm)
Contact Location :
Bottom Contact
Flammability Rating :
UL 94 V-0
Current Rating :
+/- 400 mA, +/- 500 mA
Series :
FFC2B35
Datasheets
FFC2B35-55-G
FFC2B35 Series FFC, FPC Contacts, Bottom Reel 0.020" (0.50mm) Solder 55 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -25°C ~ 85°C 0.4A