FFC2B35-36-T
Mfr.Part #
FFC2B35-36-T
Description
36W,0.5MM FFC CON,R/A,BOTTOM CON
Active
Flammability Rating :
UL 94 V-0
Number of Positions :
36
Insulation Resistance :
50 mOhms
RoHS :
Details
Series :
FFC2B35
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Cable End Type :
Straight, Tapered
Locking Feature :
Flip Lock
Product :
Connectors
Actuator Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Global Connector Technology (GCT)
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Packaging :
Reel
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Current Rating :
+/- 400 mA, +/- 500 mA
Subcategory :
Brand :
Current Rating (Amps) :
0.4A
Contact Finish :
Tin
Contact Plating :
Tin
Voltage Rating :
50V
Mating Cycles :
30
Height Above Board :
0.079" (2.00mm)
Pitch :
0.020" (0.50mm)
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Contact Location :
Bottom Contact
Datasheets
FFC2B35-36-T
FFC2B35 Series FFC, FPC Contacts, Bottom Reel 0.020" (0.50mm) Solder 36 Positions Surface Mount, Right Angle Tin -25°C ~ 85°C 0.4A