FFC2B35-33-T
Mfr.Part #
FFC2B35-33-T
Description
33W,0.5MM FFC CON,R/A,BOTTOM CON
Packaging :
Reel
Current Rating (Amps) :
0.4A
Current Rating :
+/- 400 mA, +/- 500 mA
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Plating :
Tin
Insulation Resistance :
50 mOhms
Pitch :
0.020" (0.50mm)
Cable End Type :
Straight, Tapered
Contact Finish Thickness :
Global Connector Technology (GCT)
Actuator Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Voltage Rating :
50V
Locking Feature :
Flip Lock
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Solder
Brand :
Contact Location :
Bottom Contact
Subcategory :
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Package :
Number of Positions :
33
Height Above Board :
0.079" (2.00mm)
Series :
FFC2B35
Contact Finish :
Tin
Mating Cycles :
30
Product :
Connectors
Contact Material :
Phosphor Bronze
Accessory Type :
Front Flip Actuator
UL94 V-0
RoHS :
Details
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Flammability Rating :
UL 94 V-0
Datasheets
FFC2B35-33-T
FFC2B35 Series FFC, FPC Contacts, Bottom Reel 0.020" (0.50mm) Solder 33 Positions Surface Mount, Right Angle Tin -25°C ~ 85°C 0.4A