FFC2B35-15-G
Mfr.Part #
FFC2B35-15-G
Description
15W,0.5MM FFC CON,R/A,BOTTOM CON
Global Connector Technology (GCT)
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Number of Positions :
15
Cable End Type :
Straight, Tapered
Locking Feature :
Flip Lock
FFC, FPC
Brand :
Insulation Resistance :
50 mOhms
Actuator Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Current Rating (Amps) :
0.4A
Packaging :
Reel
Contact Finish Thickness :
Flash
Series :
FFC2B35
RoHS :
Details
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Voltage Rating :
50V
Contact Plating :
Gold
Height Above Board :
0.079" (2.00mm)
Current Rating :
+/- 400 mA, +/- 500 mA
Flammability Rating :
UL 94 V-0
Contact Location :
Bottom Contact
Pitch :
0.020" (0.50mm)
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Mating Cycles :
30
Accessory Type :
Front Flip Actuator
Product :
Connectors
Package :
Tape and Reel (TR)
Contact Finish :
Gold
Datasheets
FFC2B35-15-G
FFC2B35 Series FFC, FPC Contacts, Bottom Reel 0.020" (0.50mm) Solder 15 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -25°C ~ 85°C 0.4A