FFC2B29-40-G
Mfr.Part #
FFC2B29-40-G
Description
40W, 0.5MM FFC CON,R/A,DUAL CONT
Series :
FFC2B29
Accessory Type :
Back Flip Actuator
Actuator Color :
Black
Current Rating (Amps) :
0.4A
Mating Cycles :
20
Cable End Type :
Tapered
Housing Color :
Natural
Current Rating :
400 mA
Contact Location :
Dual Contact
Flammability Rating :
UL 94 V-0
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Insulation Resistance :
50 mOhms
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Locking Feature :
Flip Lock, Backlock
Height Above Board :
0.102" (2.60mm)
Contact Finish Thickness :
Flash
Number of Positions :
40
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Pitch :
0.020" (0.50mm)
Voltage Rating :
50V
Connector/Contact Type :
Contacts, Top and Bottom
Contact Plating :
Gold
Actuator Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Finish :
Gold
Datasheets
FFC2B29-40-G
FFC2B29 Series FFC, FPC Contacts, Top and Bottom Reel 0.020" (0.50mm) Solder 40 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -25°C ~ 85°C 0.4A