FFC2B21-10-T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FFC2B21-10-T
Manufacturer
GCT
Description
10W,0.5MM FFC CON,R/A,BOT CONT,S
Manufacturer :
GCT
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Style :
SMD/SMT
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
RoHS :
Details
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Termination Style :
SMD/SMT
Contact Plating :
Tin
Housing Material :
Thermoplastic
Package :
Tape and Reel (TR)
Pitch :
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps) :
0.4A
Global Connector Technology (GCT)
Contact Location :
Bottom Contact
Height Above Board :
0.079" (2.00mm)
Contact Material :
Phosphor Bronze
Product :
Connectors
Features :
Solder Retention
Actuator Material :
Thermoplastic
Contact Finish Thickness :
Locking Feature :
Slide Lock
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Cable End Type :
Tapered
Subcategory :
FFC and FPC Connectors
Accessory Type :
Slide Actuator
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Actuator Color :
Flat Flex Type :
FFC, FPC
Minimum Operating Temperature :
- 25 C
Housing Color :
Series :
FFC2B21
Insulation Resistance :
50 mOhms
Product Status :
Active
Contact Finish :
Tin
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Number of Positions :
10
Product Category :
FFC and FPC Connectors
Voltage Rating :
50V
Packaging :
Reel
Brand :
Product Type :
Mating Cycles :
20
Termination :
Solder
Current Rating :
400 mA
Flammability Rating :
UL 94 V-0
Datasheets
FFC2B21-10-T
FFC2B21 Series FFC, FPC Contacts, Bottom Reel 0.020" (0.50mm) Solder 10 Positions Surface Mount, Right Angle Tin -25°C ~ 85°C 0.4A