FFC2B16-10-T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FFC2B16-10-T
Manufacturer
GCT
Description
10W,0.5MM FFC CON,R/A,TOP CONT,S
Manufacturer :
GCT
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Packaging :
Reel
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Product Type :
FFC and FPC Connectors
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Brand :
Package :
Tape and Reel (TR)
Pitch :
0.020" (0.50mm)
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Flammability Rating :
UL 94 V-0
Cable End Type :
Tapered
Contact Material :
Phosphor Bronze
Housing Color :
Global Connector Technology (GCT)
Locking Feature :
Slide Lock
Subcategory :
FFC and FPC Connectors
Minimum Operating Temperature :
- 25 C
Connector/Contact Type :
Contacts, Top
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Number of Positions :
10
Flat Flex Type :
FFC, FPC
Voltage Rating :
50V
Actuator Material :
Thermoplastic
Mating Cycles :
20
Insulation Resistance :
50 mOhms
Features :
Solder Retention
Current Rating (Amps) :
0.4A
Contact Finish Thickness :
Actuator Color :
RoHS :
Details
Contact Plating :
Tin
Housing Material :
Thermoplastic
Accessory Type :
Slide Actuator
Product Category :
Termination :
Solder
Contact Location :
Top Contact
Product Status :
Active
Product :
Connectors
Contact Finish :
Tin
Mounting Style :
SMD/SMT
Height Above Board :
0.079" (2.00mm)
Current Rating :
400 mA
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Termination Style :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Series :
FFC2B16
Datasheets
FFC2B16-10-T
FFC2B16 Series FFC, FPC Contacts, Top Reel 0.020" (0.50mm) Solder 10 Positions Surface Mount, Right Angle Tin -25°C ~ 85°C 0.4A