FFC2A33-26-T-R
Mfr.Part #
FFC2A33-26-T-R
Description
26W, 0.5MM, FFC CON, VERT, H4.5M
Voltage Rating :
30V
Contact Finish Thickness :
Global Connector Technology (GCT)
Height Above Board :
0.177" (4.50mm)
Series :
FFC2A33
Flammability Rating :
UL 94 V-0
Current Rating (Amps) :
0.2A
Current Rating :
200 mA
Insulation Resistance :
50 mOhms
Product :
Connectors
Subcategory :
Number of Positions :
26
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Pitch :
0.020" (0.50mm)
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
RoHS :
Details
Brand :
Connector/Contact Type :
Contacts, Vertical - 1 Sided
Packaging :
Reel
Datasheets
FFC2A33-26-T-R
FFC2A33 Series FFC, FPC Contacts, Vertical - 1 Sided Reel 0.020" (0.50mm) Solder 26 Positions Surface Mount Tin -25°C ~ 85°C 0.2A