FFC2A33-22-T-R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FFC2A33-22-T-R
Manufacturer
GCT
Description
22W, 0.5MM, FFC CON, VERT, H4.5M
Manufacturer :
GCT
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Accessory Type :
Slide Actuator
Actuator Color :
Brown
Contact Location :
Side Contact
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Subcategory :
FFC and FPC Connectors
Connector/Contact Type :
Contacts, Vertical - 1 Sided
Pitch :
0.020" (0.50mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Housing Color :
Natural
Product Status :
Active
Flat Flex Type :
FFC, FPC
Mating Cycles :
20
Current Rating :
200 mA
Housing Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Contact Material :
Phosphor Bronze
Contact Finish Thickness :
Mounting Angle :
Vertical
Actuator Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Voltage Rating :
30V
Contact Finish :
Tin
Features :
Pick and Place Cap, Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Product :
Board Mount
Height Above Board :
0.177" (4.50mm)
Series :
FFC2A33
Minimum Operating Temperature :
- 25 C
Mounting Style :
SMD/SMT
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Insulation Resistance :
50 mOhms
Termination :
Solder
Termination Style :
SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
22
Cable End Type :
Tapered
Product Type :
FFC and FPC Connectors
Locking Feature :
Slide Lock
Current Rating (Amps) :
0.2A
Contact Plating :
Tin
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Datasheets
FFC2A33-22-T-R
FFC2A33 Series FFC, FPC Contacts, Vertical - 1 Sided 0.020" (0.50mm) Solder 22 Positions Surface Mount Tin -25°C ~ 85°C 0.2A