FFC2A33-21-T-R
Mfr.Part #
FFC2A33-21-T-R
Description
21W, 0.5MM, FFC CON, VERT, H4.5M
Current Rating (Amps) :
0.2A
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Mounting Angle :
Vertical
Contact Plating :
Tin
Height Above Board :
0.177" (4.50mm)
Actuator Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Current Rating :
200 mA
Pitch :
0.020" (0.50mm)
Features :
Pick and Place Cap, Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Actuator Color :
Brown
Locking Feature :
Slide Lock
Accessory Type :
Slide Actuator
Minimum Operating Temperature :
- 25 C
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage Rating :
30V
Contact Finish :
Tin
Number of Positions :
21
Insulation Resistance :
50 mOhms
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Connector/Contact Type :
Contacts, Vertical - 1 Sided
Housing Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Contact Finish Thickness :
Series :
FFC2A33
Flammability Rating :
UL 94 V-0
Contact Location :
Side Contact
Datasheets
FFC2A33-21-T-R
FFC2A33 Series FFC, FPC Contacts, Vertical - 1 Sided Reel 0.020" (0.50mm) Solder 21 Positions Surface Mount Tin -25°C ~ 85°C 0.2A