FDV10-250Q
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FDV10-250Q
Manufacturer
3M
Description
FEMALE DISCONNECT VINYL 1=1PC
Stock
213
In Stock :
213
Manufacturer :
3M
Product Category :
Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Published :
2002
Approval Agency :
CSA, UL
Terminal Type :
Standard
Orientation :
Straight
Insulation Diameter :
0.250 (6.35mm)
Series :
Highland™
Contact Plating :
Tin
Length - Overall :
0.950 24.13mm
Contact Material :
Brass
Color :
Yellow
Width :
139.7mm
Height :
114.3mm
Wire Gauge (Min) :
10 AWG
Wire Gauge (Max) :
12 AWG
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Insulation Material :
Vinyl
Insulation :
Non-Mating End Insulated
Width - Tab :
0.250 6.35mm
Material :
Brass
Feature :
Butted Seam
Length :
24.13mm
Flammability Rating :
UL94 V-2
Wire Gauge :
10-12 AWG
Mount :
Free Hanging
Termination :
Crimp
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Tab Thickness :
0.032 0.81mm
Wire/Cable Gauge :
10 AWG