FDP75N08
Mfr.Part #
FDP75N08
Package / Case
TO-220-3
Description
MOSFET N-CH 75V 75A TO220-3
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
11m Ω @ 37.5A, 10V
Length :
10.67mm
Current Rating :
75A
Vgs (Max) :
±20V
Factory Lead Time :
5 Weeks
Power Dissipation :
137W
Element Configuration :
Single
JESD-609 Code :
e3
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
75A Tc
Mounting Type :
Through Hole
REACH SVHC :
No SVHC
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Transistor Application :
SWITCHING
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Drain to Source Breakdown Voltage :
75V
Rise Time :
212ns
Voltage :
75V
Current :
75A
Voltage - Rated DC :
75V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
104nC @ 10V
Series :
UniFET™
Qualification Status :
Not Qualified
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Power Dissipation-Max :
137W Tc
Width :
4.83mm
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
4468pF @ 25V
Resistance :
11mOhm
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Turn On Delay Time :
43 ns
Turn-Off Delay Time :
273 ns
Continuous Drain Current (ID) :
75A
Threshold Voltage :
4V
Additional Feature :
FAST SWITCHING
Fall Time (Typ) :
147 ns
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Height :
9.4mm
Package / Case :
TO-220-3
3
Datasheets
FDP75N08
Introducing Transistors - FETs, MOSFETs - Single onsemi FDP75N08 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Voltage:75V, Operating Temperature:-55°C~150°C TJ, Number of Terminations:3, Package / Case:TO-220-3, Number of Pins:3, FDP75N08 pinout, FDP75N08 datasheet PDF, FDP75N08 amp .Beyond Transistors - FETs, MOSFETs - Single onsemi FDP75N08 ,we also offer EPC2019, EPC2053, EPC2015C, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
onsemi FDP75N08
N-Channel Tube 11m Ω @ 37.5A, 10V ±20V 4468pF @ 25V 104nC @ 10V TO-220-3
FDP75N08A   Description
FDP75N08A    Features
RDS(on) = 11m? ( Max.)@ VGS = 10V, ID = 37.5A
Low gate charge ( Typ. 145nC)
Low Crss ( Typ. 86pF)