FDP18N20F
Mfr.Part #
FDP18N20F
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Description
POWER FIELD-EFFECT TRANSISTOR, 1
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Length :
10.67mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Power Dissipation :
100W
3
Factory Lead Time :
4 Weeks
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Continuous Drain Current (ID) :
18A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 250μA
Turn On Delay Time :
16 ns
Turn-Off Delay Time :
50 ns
Width :
4.7mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Qualification Status :
Not Qualified
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1180pF @ 25V
e3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
145m Ω @ 9A, 10V
Rise Time :
50ns
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
18A Tc
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
26nC @ 10V
Fall Time (Typ) :
40 ns
Vgs (Max) :
±30V
Resistance :
145mOhm
Series :
UniFET™
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
72A
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Power Dissipation-Max :
100W Tc
Drain to Source Breakdown Voltage :
200V
Height :
16.3mm
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Datasheets
FDP18N20F
Fairchild Semiconductor FDP18N20F
N-Channel Tube 145m Ω @ 9A, 10V ±30V 1180pF @ 25V 26nC @ 10V TO-220-3
FDP18N20F Description
The high voltage UniFETTM MOSFET family from Fairchild Semiconductor is based on DMOS and planar stripe technology. This MOSFET is designed to offer superior switching performance, increased avalanche energy strength, and reduced on-state resistance. Lifetime control has improved the UniFET FRFET? MOSFET's body diodes reverse recovery performance. While typical planar MOSFETs have over 200nsec and 4.5V/nsec, respectively, it has less than 10Onsec and reverse dv/dt immunity. Therefore, in some cases where the performance of the MOSFET's body diode is crucial, it can eliminate an extra component and increase system reliability. For switching power converter applications such power factor correction (PFC), flat panel display (FPD) TV power, ATX, and electronic lamp ballasts, this device family is appropriate.
FDP18N20F Features
? Minimal Gate Fee (Typ. 20 nC)
? Low Crss FTP (24pF)