FDP15N65
Mfr.Part #
FDP15N65
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Description
MOSFET N-CH 650V 15A TO220-3
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
N-Channel
Reach Compliance Code :
Unknown
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
16A
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
3.095pF @ 25V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
Not Applicable
Drain to Source Voltage (Vdss) :
650V
Power Dissipation-Max :
250W Tc
Additional Feature :
FAST SWITCHING
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
60A
Vgs (Max) :
±30V
Surface Mount :
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 250μA
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Series :
UniFET™
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
440m Ω @ 7.5A, 10V
Transistor Element Material :
SILICON
DS Breakdown Voltage-Min :
650V
Terminal Position :
Single
Avalanche Energy Rating (Eas) :
637 mJ
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Package / Case :
TO-220-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
15A Tc
Pin Count :
3
Qualification Status :
COMMERCIAL
1 (Unlimited)
Drain-source On Resistance-Max :
0.44Ohm
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
63nC @ 10V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Terminal Finish :
MATTE TIN
Datasheets
FDP15N65
Fairchild Semiconductor FDP15N65
N-Channel Tube 440m Ω @ 7.5A, 10V ±30V 3.095pF @ 25V 63nC @ 10V 650V TO-220-3
FDP15N65 Overview
The MOSFET's breakdown is called "avalanche break down", and the avalanche energy applied to transistor is rated as 637 mJ (Eas).An op amp's input capacitance is defined as the capacitance between both of its input terminals with either input grounded, and 3.095pF @ 25V is its maximum input capacitance.Drain current refers to the maximum continuous current a device can conduct, and it is 16A.Peak drain current is 60A, which is the maximum pulsed drain current.Normal operation requires that the DS breakdown voltage remain above 650V.For this transistor to work, a voltage 650V is required between drain and source (Vdss).Using drive voltage (10V), this device contributes to a reduction in overall power consumption.
FDP15N65 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 637 mJ
based on its rated peak drain current 60A.
a 650V drain to source voltage (Vdss)