FDMC4D9P20X8
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FDMC4D9P20X8
Manufacturer
onsemi
Package / Case
8-PowerWDFN
Datasheet
Download
Description
MOSFET P-CH 20V 18A/75A 8PQFN
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Vgs (Max) :
±12V
Power Dissipation-Max :
2.4W Ta 40W Tc
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
4.9m Ω @ 18A, 4.5V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
10550pF @ 10V
Series :
PowerTrench®
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
109nC @ 4.5V
FET Type :
P-Channel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
20V
Mounting Type :
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
1.8V 4.5V
Reach Compliance Code :
not_compliant
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ