FDH047AN08A0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FDH047AN08A0
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Package / Case
TO-247-3
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 75V 15A TO247-3
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
6V 10V
Rise Time :
88ns
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Turn-Off Delay Time :
40 ns
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
15A Tc
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
TO-247-3
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Weight :
6.39g
Series :
PowerTrench®
Transistor Element Material :
SILICON
Element Configuration :
Single
Number of Terminations :
3
FET Type :
N-Channel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Transistor Application :
SWITCHING
Resistance :
4.7MOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
4.7m Ω @ 80A, 10V
Mounting Type :
Through Hole
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Avalanche Energy Rating (Eas) :
475 mJ
Fall Time (Typ) :
45 ns
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
138nC @ 10V
Turn On Delay Time :
18 ns
Current Rating :
80A
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
75V
Published :
Case Connection :
DRAIN
Power Dissipation :
310W
Mount :
Through Hole
Continuous Drain Current (ID) :
15A
Number of Elements :
1
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
10 Weeks
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
6600pF @ 25V
Pbfree Code :
yes
Drain to Source Breakdown Voltage :
75V
Vgs (Max) :
±20V
Packaging :
Tube
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Power Dissipation-Max :
310W Tc
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Datasheets
FDH047AN08A0
Fairchild Semiconductor FDH047AN08A0
N-Channel Tube 4.7m Ω @ 80A, 10V ±20V 6600pF @ 25V 138nC @ 10V TO-247-3
FDH047AN08A0 Overview
When a voltage exceeds breakdown voltage of a MOSFET, breakdown phenomena occurs and current flows. It's called “Avalanche break down”, and the energy applied to the MOSFET is called avalanche energy, and the avalanche energy rating (Eas) is 475 mJ.The input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals of an op amp with either input grounded, and this device's maximal input capacitance is 6600pF @ 25V.The drain current is the maximum continuous current the device can conduct, and the continuous drain current (ID) of this device is 15A. Drain-source breakdown voltage is the VDS at which a specified value of ID flows, with VGS=75V. And this device has 75V drain to source breakdown voltage.Turn-Off delay time is the time taken to charge the input capacitance of the device before drain current conduction can start, and its turn-off delay time is 40 ns.Turn-on delay time is the time taken to charge the input capacitance of the device before drain current conduction can start, and its delay time is 18 ns.The gate-source voltage, VGS, of a FET transistor is the voltage that falls across the gate-source terminal of the transistor and its voltage can be 20V.By using drive voltage (6V 10V), this device helps reduce its overall power consumption.
FDH047AN08A0 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 475 mJ
a continuous drain current (ID) of 15A
a drain-to-source breakdown voltage of 75V voltage