FDA38N30
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FDA38N30
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Package / Case
TO-3P-3, SC-65-3
Datasheet
Download
Description
POWER FIELD-EFFECT TRANSISTOR, 3
Stock
221
In Stock :
221
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
FET Type :
N-Channel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Dissipation-Max :
312W Tc
Width :
6.35mm
Turn On Delay Time :
53 ns
Packaging :
Tube
Resistance :
85mOhm
Number of Terminations :
3
Fall Time (Typ) :
54 ns
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
85m Ω @ 19A, 10V
Transistor Application :
SWITCHING
JESD-609 Code :
e3
Length :
6.35mm
Number of Pins :
3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
60nC @ 10V
Weight :
6.401g
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 250μA
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Height :
6.35mm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2600pF @ 25V
Rise Time :
110ns
Drain to Source Breakdown Voltage :
300V
Pbfree Code :
yes
REACH SVHC :
No SVHC
Turn-Off Delay Time :
118 ns
Threshold Voltage :
5V
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
38A Tc
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Series :
UniFET™
Power Dissipation :
312W
Vgs (Max) :
±30V
Transistor Element Material :
SILICON
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Number of Elements :
1
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Package / Case :
TO-3P-3, SC-65-3
Published :
2013
Mount :
Through Hole
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
4 Weeks
Continuous Drain Current (ID) :
38A
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Through Hole
Element Configuration :
Single
Datasheets
FDA38N30
Fairchild Semiconductor FDA38N30
N-Channel Tube 85m Ω @ 19A, 10V ±30V 2600pF @ 25V 60nC @ 10V TO-3P-3, SC-65-3
FDA38N30 Description
FDA38N30 Features
  • RoHS compliant
  • Low Crss ( Typ. 60pF)
  • 100% avalanche tested
  • ESD improved capability
  • Low gate charge ( Typ. 60nC)
  • RDS(on) = 70m? ( Typ.)@ VGS = 10V, ID = 19A