FDA16N50LDTU
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FDA16N50LDTU
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-3P-3, SC-65-3 (Formed Leads)
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 500V 16.5A TO3PN
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Package / Case :
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
16.5A Tc
Power Dissipation-Max :
205W Tc
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1945pF @ 25V
Factory Lead Time :
4 Weeks
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
16.5A
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
380m Ω @ 8.3A, 10V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
45nC @ 10V
Mount :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tube
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 250μA
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Mounting Type :
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss) :
500V
Element Configuration :
Single
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Weight :
6.401g
Terminal Finish :
Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
FET Type :
N-Channel
Vgs (Max) :
±30V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Datasheets
FDA16N50LDTU
N-Channel Tube 380m Ω @ 8.3A, 10V ±30V 1945pF @ 25V 45nC @ 10V 500V TO-3P-3, SC-65-3 (Formed Leads)
FDA16N50LDTU Overview
Op amps with either input grounded have a fixed input capacitance parameter, CI, and this device has a 1945pF @ 25V maximal input capacitance.A device can conduct a maximum continuous current of [16.5A] according to its drain current.To operate this transistor, you will need a 500V drain to source voltage (Vdss).A device like this reduces its overall power consumption when it uses drive voltage (10V).
FDA16N50LDTU Features
a 500V drain to source voltage (Vdss)