FCTN-WALL-418
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FCTN-WALL-418
Manufacturer
Linx Technologies
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
MODULE AC SWITCH RECEIVER 418MHZ
Manufacturer :
Linx Technologies
Product Category :
RF Receiver, Transmitter, and Transceiver Finished Units
Operating Supply Voltage :
110V
Sensitivity (dBm) :
-95 dBm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Function :
Receiver, Relay
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
50°C
Frequency :
418MHz
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Module
Data Rate (Max) :
1.2kbps
Feature :
Switch 1,800W (15 Amps) or 1HP @ 120 VAC
Logic Function :
Receiver
Modulation or Protocol :
ASK, OOK
Published :
Interface :
Receiver, Latched Output
Min Operating Temperature :
-30°C
Voltage - Supply :
100V~120VAC
Applications :
General Remote Control, Wire Elimination
Lead Free :
Contains Lead
Datasheets
FCTN-WALL-418
Linx Technologies FCTN-WALL-418
Receiver 418MHz Receiver, Latched Output ASK, OOK 1.2kbps Module -95 dBm 110V
FCTN-WALL-418 Overview
It is a kind of RF Transmitter that comes in a package of Module.Packaging is provided in the form of Bulk.A higher supply voltage for 100V~120VAC will improve efficiency.General Remote Control, Wire Elimination applications can be downloaded from the wireless RF transmitter.Operating at 50°C°C allows for RF Transmitter operation.Maintaining reliability requires a minimum working temperature of -30°C degrees Celsius.Choosing 110V as the supply voltage of wireless RF transmitter will maximi110Ve efficiency.
FCTN-WALL-418 Features
Module package
Minimum of -30°C°C