FCTN-WALL-315
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FCTN-WALL-315
Manufacturer
Linx Technologies
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
MODULE AC SWITCH RECEIVER 315MHZ
Manufacturer :
Linx Technologies
Product Category :
RF Receiver, Transmitter, and Transceiver Finished Units
Max Operating Temperature :
50°C
Modulation or Protocol :
ASK, OOK
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Package / Case :
Module
Sensitivity (dBm) :
-95 dBm
Data Rate (Max) :
1.2kbps
Feature :
Switch 1,800W (15 Amps) or 1HP @ 120 VAC
Min Operating Temperature :
-30°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
General Remote Control, Wire Elimination
Operating Supply Voltage :
110V
Function :
Receiver, Relay
Voltage - Supply :
100V~120VAC
Lead Free :
Contains Lead
Logic Function :
Receiver
Interface :
Receiver, Latched Output
Frequency :
315MHz
Packaging :
Bulk
Datasheets
FCTN-WALL-315
Linx Technologies FCTN-WALL-315
Receiver 315MHz Receiver, Latched Output ASK, OOK 1.2kbps Module -95 dBm 110V
FCTN-WALL-315 Overview
It is a type of RF Transmitter available in package Module.There is a packaging method of Bulk provided with it.When 100V~120VAC is supplied with power, efficiency can be improved.wireless RF transmitters with General Remote Control, Wire Elimination applications are available.It is RF Transmitter to operate at a temperature of 50°C°C at the maximum.It works at a minimum temperature of -30°C degrees Celsius to maintain reliability.When the supply voltage of wireless RF transmitter is set to 110V, maximum efficiency is achieved.
FCTN-WALL-315 Features
Module package
Minimum of -30°C°C