FCC17B25AD250
Mfr.Part #
FCC17B25AD250
Description
FILTER MALE/FEMALE ADAPTER 25 S
Product Category :
D-Sub, D-Shaped Connector Adapters
Connector Type A :
D-Sub, Standard
MIL Conformance :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Includes :
3 pcs - 1 Connector, 2 Jack Screws
1 (Unlimited)
Capacitance :
1nF
Body Plating :
Free Hanging (In-Line)
Depth :
29.08mm
Contact Finish Thickness :
15.0μin 0.38μm
Mixed Contacts :
No
Connector Style :
Connector Saver
Gender Type B :
FEMALE
Mount :
Panel, Through Hole
Connector Type B :
D-Sub, Standard
HTS Code :
7 Weeks
Housing Color :
Black
Number of Pins :
25
Straight Connection :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
IEC Conformance :
Number of Ports :
1
Pbfree Code :
Feature :
Filter
Length :
53.04mm
Contact Finish :
Gold
Max Current Rating :
5A
Height :
12.55mm
Convert From (Adapter End) :
D-Sub, 25 Pin Male
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Number of ContactsSide 2 :
25
Current Rating :
5A
Contact Material :
Bronze
Number of ContactsSide 1 :
JESD-609 Code :
e4
Gender Type A :
Male
Filter Feature :
yes
Empty Shell :
2
ECCN Code :
EAR99
UL Flammability Code :
94V-0
Housing Material :
Steel
Shell Finish :
Tin
Max Supply Voltage (DC) :
200V
DIN Conformance :
Voltage - Rated :
200V
Convert To (Adapter End) :
D-Sub, 25 Pin Female