FCC17-B25PM-450
Mfr.Part #
FCC17-B25PM-450
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS SLDR CUP
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
DIN Conformance :
No
Length :
53.04mm
Flange Feature :
Cable Side (4-40)
Factory Lead Time :
7 Weeks
Number of Ports :
1
HTS Code :
Reach Compliance Code :
Unknown
MIL Conformance :
No
Insulation Material :
POLYETHYLENE
JESD-609 Code :
e0
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Option :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
Thermoplastic
Connector Style :
D-Sub
Depth :
16.53mm
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Empty Shell :
UL Flammability Code :
94V-0
Dielectric Withstanding Voltage :
600VAC V
Total Number of Contacts :
25
Current Rating :
2A
Body/Shell Style :
Receptacle
Connector Type :
Plug, Male Pins
Filter Feature :
yes
Feature :
Filter, Grounding Indents
Reliability :
COMMERCIAL
Published :
Mixed Contacts :
Shell Finish :
Tin
IEC Conformance :
Insulation Resistance :
3000000000Ohm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Body Breadth :
0.494 inch
Reference Standard :
UL, CSA
Contact Form :
Machined
Pbfree Code :
Max Supply Voltage (DC) :
200V
Contact Material :
Phosphor Bronze
Color :
15.0μin 0.38μm
Contact Type :
Signal
Operating Temperature :
-40°C~85°C
UL94 V-0
Termination :
Solder Cup
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mount :
Free Hanging, Panel
Current Rating (Amps) :
5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Series :
FCC17
Number of Positions :
25
Packaging :
Tray
Datasheets
FCC17-B25PM-450
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions FCC17-B25PM-450 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-40°C~85°C, FCC17-B25PM-450 pinout, FCC17-B25PM-450 datasheet PDF, FCC17-B25PM-450 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions FCC17-B25PM-450 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
FCC17-B25PM-450 Overview
FCC17-B25PM-450 Features
Maximal supply voltage (DC) of 200V
FCC17 series
FCC17-B25PM-450 Applications
There are a lot of Amphenol ICC (Commercial Products)
FCC17-B25PM-450 D-Sub Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP