FCC17B25AD210
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FCC17B25AD210
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN DSUB ADAPTER DB25F DB25M
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub, D-Shaped Connector Adapters
Includes :
3 pcs - 1 Connector, 2 Jack Screws
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Convert From (Adapter End) :
D-Sub, 25 Pin Male
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
53.04mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current Rating :
5A
Capacitance :
470pF
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Factory Lead Time :
7 Weeks
Contact Finish :
Gold
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Material :
Bronze
Housing Color :
Black
Connector Type B :
D-Sub, Standard
Reach Compliance Code :
Unknown
Connector Style :
Connector Saver
Gender Type A :
Male
Gender Type B :
FEMALE
Connector Type A :
D-Sub, Standard
Plating :
Tin
Housing Material :
Steel
Mount :
Panel
Orientation :
Straight
Feature :
Filter
Max Supply Voltage (DC) :
300V
Contact Finish Thickness :
15.0μin 0.38μm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Depth :
29.08mm
Number of Rows :
2
Number of Pins :
25
Number of Ports :
1
Series :
FCC17
Convert To (Adapter End) :
D-Sub, 25 Pin Female
Voltage - Rated :
300V