FCC17A15AD490
Mfr.Part #
FCC17A15AD490
Description
CONN DSUB ADAPTER DB15F DB15M
Product Category :
D-Sub, D-Shaped Connector Adapters
Straight
IEC Conformance :
No
Contact Finish :
Gold
Number of ContactsSide 1 :
15
Mixed Contacts :
No
Straight Connection :
yes
Contact Material :
Bronze
UL Flammability Code :
94V-0
Connector Type B :
D-Sub, Standard
Feature :
Filter
Convert From (Adapter End) :
D-Sub, 15 Pin Male
Plating :
Tin
Connector Type A :
D-Sub, Standard
Shell Finish :
Tin
Current Rating :
5A
MIL Conformance :
JESD-609 Code :
e4
Option :
GENERAL PURPOSE
Empty Shell :
Gender Type B :
FEMALE
DIN Conformance :
Contact Finish Thickness :
15.0μin 0.38μm
Capacitance :
5.6nF
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Number of ContactsSide 2 :
15
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
Filter Feature :
yes
Shell Material :
Steel
Convert To (Adapter End) :
D-Sub, 15 Pin Female
Gender Type A :
Male
Operating Temperature :
-40°C~85°C