FCC17A15AD400
Mfr.Part #
FCC17A15AD400
Description
CONN DSUB ADAPTER DB15F DB15M
Product Category :
D-Sub, D-Shaped Connector Adapters
Feature :
Filter
Connector Style :
Connector Saver
Option :
GENERAL PURPOSE
Published :
Plating :
15.0μin 0.38μm
Connector Type B :
D-Sub, Standard
Non-RoHS Compliant
Convert To (Adapter End) :
D-Sub, 15 Pin Female
Straight Connection :
yes
MIL Conformance :
No
Contact Material :
Bronze
Capacitance :
180pF
Number of ContactsSide 1 :
15
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Convert From (Adapter End) :
D-Sub, 15 Pin Male
Shell Material :
Steel
Gold
IEC Conformance :
No
Shell Finish :
Tin
Pbfree Code :
Number of ContactsSide 2 :
15
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Housing Color :
Black
Current Rating :
5A
Gender Type B :
FEMALE
Number of Pins :
JESD-609 Code :
e4
Gender Type A :
Male
Filter Feature :
yes
Mixed Contacts :
Empty Shell :
Mount :
Panel
DIN Conformance :
Connector Type A :
D-Sub, Standard
UL Flammability Code :
94V-0