FCC17A15AD290
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FCC17A15AD290
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN DSUB ADAPTER DB15F DB15M
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub, D-Shaped Connector Adapters
Orientation :
Straight
Gender Type A :
Male
Connector Style :
Connector Saver
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Filter
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Plating :
Tin
Connector Type A :
D-Sub, Standard
Connector Type B :
D-Sub, Standard
Number of Pins :
1
Current Rating :
5A
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Mount :
Panel
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Steel
Housing Color :
Black
Includes :
3 pcs - 1 Connector, 2 Jack Screws
Contact Material :
Bronze
Convert To (Adapter End) :
D-Sub, 15 Pin Female
Factory Lead Time :
7 Weeks
Number of Rows :
2
Contact Finish :
Gold
Capacitance :
5.6nF
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Gender Type B :
FEMALE
Contact Finish Thickness :
15.0μin 0.38μm
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Reach Compliance Code :
Unknown
Series :
FCC17
Convert From (Adapter End) :
D-Sub, 15 Pin Male