FC6BSCBLM24.0-T2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FC6BSCBLM24.0-T2
Manufacturer
Fox Electronics
Package / Case
Y1-CU
Datasheet
Download
Description
CRYSTAL 24MHZ 18PF SMT
Manufacturer :
Fox Electronics
Product Category :
Crystals
Base Part Number :
MC*312
Structure :
Series Connection - SCR/Diode
Frequency Stability :
0.005%
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Status :
Active
Reach Compliance Code :
Compliant
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
520A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Packaging :
Bulk
Frequency Tolerance :
30 PPM
Crystal/Resonator Type :
PARALLEL - FUNDAMENTAL
Aging :
5 PPM/YEAR
Physical Dimension :
6mm x 3.5mm x 1.1 mm
Current - Hold (Ih) (Max) :
150mA
Series Resistance :
25 Ω
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
9200A, 10100A
Number of SCRs, Diodes :
1 SCR, 1 Diode
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Operating Temperature :
-40°C ~ 140°C (TJ)
Mounting Type :
Chassis Mount
Surface Mount :
yes
Drive Level :
1000 µW
JESD-609 Code :
e4
Mounting Feature :
Surface Mount
Series :
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Load Capacitance :
18 pF
Voltage - Off State :
1.6kV
Package / Case :
Y1-CU
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
2V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Current - On State (It (AV)) (Max) :
320A