FC4SDECKF13.4916-T1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FC4SDECKF13.4916-T1
Manufacturer
Fox Electronics
Description
CRYSTAL 13.4916MHZ 16PF SMT
Manufacturer :
Fox Electronics
Product Category :
Crystals
Crystal/Resonator Type :
PARALLEL - FUNDAMENTAL
Pitch - Mating :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Voltage Rating :
250V
Termination :
Solder
Applications :
Automotive, Industrial
Contact Type :
Male Pin
Series :
BoardLock™ ATM
Package :
Tray
Base Product Number :
ATM15
Contact Finish Thickness - Mating :
Current Rating (Amps) :
7.5A
Product Status :
Active
Features :
Board Guide, Mating Flange, Mounting Flange
Insulation Material :
Thermoplastic
Contact Finish - Post :
Gold
Contact Length - Post :
0.120 (3.05mm)
Insulation Height :
1.189 (30.20mm)
Number of Positions Loaded :
All
Contact Length - Mating :
Reach Compliance Code :
Compliant
Contact Shape :
Circular
Overall Contact Length :
Contact Finish Thickness - Post :
Mounting Type :
Through Hole
Number of Rows :
2
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
8
Insulation Color :
Gray
Factory Lead Time :
13 Weeks
Material Flammability Rating :
Row Spacing - Mating :
Mated Stacking Heights :
Ingress Protection :
IP67
Fastening Type :
Latch Holder
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C