FC0204JT-52-360R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FC0204JT-52-360R
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 360 OHM 5% 0.4W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Resistance :
360Ohm
Package / Case :
Axial
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Composition :
Carbon Film
Tolerance :
±5%
Series :
FC0
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Temperature Coefficient :
-500/ +300ppm/°C
Power (Watts) :
0.4W
Size / Dimension :
0.075Diax0.134L 1.90mmx3.40mm
Feature :
Flame Proof, Safety
Number of Terminations :
2
Datasheets
FC0204JT-52-360R
YAGEO FC0204JT-52-360R
360Ohm, 0.4W, Carbon Film,