FA5S010HP1R3000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FA5S010HP1R3000
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN FPC BOTTOM 10POS 0.50MM R/A
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Actuator Color :
White
Mating Cycles :
20
Height Above Board :
0.057 1.45mm
Contact Finish :
Gold
Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Cable End Type :
Tapered
Number of Positions :
10
Locking Feature :
Flip Lock
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
Solder
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Published :
Feature :
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Housing Color :
Black
Series :
FA5
Factory Lead Time :
14 Weeks
Current Rating (Amps) :
0.8A per Contact
Flat Flex Type :
FPC
Mount :
Surface Mount
Current Rating :
800mA
Pitch :
0.020 0.50mm
Actuator Material :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Contact Material :
COPPER ALLOY
Voltage - Rated :
50V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
FA5S010HP1R3000
FA5 Series FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 10 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -40°C~85°C 0.8A per Contact