F750J477MUC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
F750J477MUC
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
2812 (7132 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 470UF 20% 6.3V 2812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Length :
7.1mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3V
Polarity :
POLARIZED
ESR (Equivalent Series Resistance) :
100MOhm
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
Type :
Conformal Coated
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
42 Weeks
Voltage - Rated :
6.3V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current :
420mA
Surface Mount :
yes
ECCN Code :
EAR99
Manufacturer Size Code :
U
Width :
3.2mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Tan Delta :
0.15
Packing Method :
TR, 7 INCH
Package / Case :
2812 (7132 Metric)
Capacitance :
470µF
Size / Dimension :
0.280Lx0.126W 7.10mmx3.20mm
Tolerance :
±20%
Series :
F75, Frameless™
Leakage Current :
0.0296mA