F750G228MRC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
F750G228MRC
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
2824 (7260 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 2200UF 20% 4V 2824
Stock
345
In Stock :
345
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Ripple Current :
756mA
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V
Size / Dimension :
0.283Lx0.236W 7.20mmx6.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
2824 (7260 Metric)
Tolerance :
±20%
Surface Mount :
yes
Voltage - Rated DC :
4V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Series :
F75, Frameless™
Width :
6mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
70mOhm
Length :
7.2mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Leakage Current :
0.088mA
Manufacturer Size Code :
R
Capacitance :
2200µF
Mounting Type :
Surface Mount
Type :
Conformal Coated
Published :
2013
Height Seated (Max) :
0.150 3.80mm