F612JF683J100A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
F612JF683J100A
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Not Required
Datasheet
Download
Description
.068UF 100V
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Unclassified
Lead Length (mm) :
17
Mounting Style :
Through Hole
Size Code :
Lead Diameter (nom) :
0.5(mm)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100 V
Product :
Stacked Film Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Voltage Rating (DC) :
100 V
Product Category :
Film Capacitors
Mounting :
Through Hole
Termination :
Radial
Subcategory :
Capacitors
Reach Compliance Code :
Compliant
Product Length (mm) :
7.2(Max)
Brand :
Capacitance :
68000(pF)
Type :
Stacked Metallized Polyester Capacitors
Voltage :
100VDC|63VAC
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
5%
Width :
6.5 mm
Seated Plane Height :
6.5(mm)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Product Height (mm) :
6.5(Max)
Packing Method :
Bulk
Package / Case :
Not Required
Series :
Number of Terminals :
2
Voltage Rating (AC) :
63 V
Positive Tolerance :
5%
Lead Pitch :
5 mm
Pbfree Code :
yes
RoHS :
Details
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Wire Form :
Straight
Terminal Pitch :
5 mm
Temperature Coefficient (ppm/°C) :
Terminal Pitch (mm) :
Lead Spacing :
5 mm
Product Depth (mm) :
2.5(Max)
Rated (AC) Voltage (URac) :
63 V
Tolerance (+ or -) :
5%
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Operating Temp Range :
-55C to 105C
Construction :
Stacked
Dielectric Material :
Polyester
Terminal Shape :
Wire
Height :
6.5 mm
Temp Coeff (Dielectric) :
PET
Product Type :
Film Capacitors
Package :
Bulk
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 63
Size (mm) :
7.2 X 2.5 X 6.5
Lead Diameter :
0.6 mm
Termination Style :
Radial
Lead Diameter (mm) :
0.5
Packaging :
Capacitance Value :
0.068uF
Seated Plane Height (mm) :
6.5(Max)
Negative Tolerance :
5%
Surface Mount :
No
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Maximum Operating Temperature (°C) :
105
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Temperature Coefficient :
400ppm/Cel ppm/°C
Product Status :
Active
Failure Rate :
Length :
7.2 mm
Dielectric :
PET
ECCN (US) :
EAR99
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Datasheets
F612JF683J100A
Introducing Unclassified KEMET F612JF683J100A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Stacked Metallized Polyester Capacitors, Voltage:100VDC|63VAC, Package / Case:Not Required, F612JF683J100A pinout, F612JF683J100A datasheet PDF, F612JF683J100A amp .Beyond Unclassified KEMET F612JF683J100A ,we also offer 5801925, F-631, 47480-0001, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.