F601JF682K050C
- Mfr.Part #
- F601JF682K050C
- Package / Case
- Not Required
- Description
- 6N8F5010%V
- Unclassified
- Packaging :
- Bulk
- Package / Case :
- Not Required
- Failure Rate :
- Minimum Operating Temperature (°C) :
- -55
- Temperature Coefficient (ppm/°C) :
- 400±200
- Capacitance Value :
- 0.0068uF
- Subcategory :
- Capacitors
- Dielectric :
- PET
- Terminal Pitch (mm) :
- 5
- Product Type :
- Film Capacitors
- Size (mm) :
- 7.2 X 2.5 X 6.5
- Lead Spacing :
- 5 mm
- Lead Diameter (mm) :
- 0.5
- Maximum Operating Temperature :
- + 100 C
- Lead Diameter (nom) :
- 0.5(mm)
- Product Diameter (mm) :
- Not Required(mm)
- Product Status :
- Active
- Tolerance (+ or -) :
- 10%
- Tolerance :
- 10%
- Product Height (mm) :
- 6.5(Max)
- Minimum Operating Temperature :
- RoHS Compliant
- Product Weight (g) :
- 0.2
- Mounting Style :
- Through Hole
- Maximum Operating Temperature (°C) :
- 100
- Termination Style :
- Radial
- ECCN (US) :
- EAR99
- Wire Form :
- Straight
- Seated Plane Height (mm) :
- 6.5(Max)
- Operating Temp Range :
- -55C to 100C
- Product Length (mm) :
- 7.2(Max)
- Mounting :
- Through Hole
- Seated Plane Height :
- 6.5(mm)
- Capacitance :
- 6800(pF)
- Temp Coeff (Dielectric) :
- PET
- Series :
- Package :
- Bulk
- Voltage :
- 50VDC|30VAC