F05E-401146R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
F05E-401146R
Manufacturer
Harwin
Description
CONN FPC TOP 40POS 0.50MM R/A
Manufacturer :
Harwin
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Housing Color :
Black
Flat Flex Type :
FPC
UL Flammability Code :
94V-0
Termination :
Solder
Locking Feature :
Slide Lock
Contact Plating :
Lead, Tin
Current Rating (Amps) :
0.4A
Pbfree Code :
yes
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Above Board :
0.079 2.00mm
Total Number of Contacts :
40
Number Of PCB Rows :
1
Actuator Color :
White
Published :
Contact Gender :
FEMALE
Series :
F05E
Radiation Hardening :
No
Body Breadth :
0.079 inch
Contact Style :
BELLOWED TYPE
ECCN Code :
EAR99
Current Rating :
400mA
Cable End Type :
Tapered
Pitch :
0.020 0.50mm
Option :
GENERAL PURPOSE
Body Length or Diameter :
1.043 inch
Filter Feature :
No
Number of Rows :
1
Mating Cycles :
30
IEC Conformance :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Reference Standard :
UL
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Location :
Top
Mount :
Surface Mount
DIN Conformance :
Housing Material :
Thermoplastic
MIL Conformance :
Orientation :
RIGHT ANGLE
Contact Material :
COPPER ALLOY
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Body Depth :
0.173 inch
Contact Finish :
Tin
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Insulation Resistance :
500000000Ohm
Feature :
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Number of Positions :
40
Connector/Contact Type :
Contacts, Top
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Flammability Rating :
UL94 V-0
Mixed Contacts :
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
F05E-401146R
F05E Series FPC Contacts, Top Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 40 Positions Surface Mount, Right Angle Tin -25°C~85°C 0.4A